Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ovoce

Zelenina

Pomeranč 

Petržel
Jablko Mrkev
Kiwi Cukety

Jahoda

Špenát
Hruška Kukuřice
Ananas Čekanka
Meruňka Zelený hrášek
Banán Mladé listy pampelišky
Ostružina Hlávkový salát
Maliny Šťovík
Třešně Listy špenátu
Mandarinky Lilek
Meloun Řepa
Broskev Kadeřávek
Hroznové víno              Plátky okurky
  Řeřicha setá
  Podběl lékařský
  Jitrocel kopinatý
  Ptačinec žabinec
  Řebříček
  Jetel
  Kokoška pastuší tobolka
  Pupalka dvouletá
  Truskavec ptačí

Andulky krmíme především různými druhy prosa, lesknici, pšenicí a různým zeleným krmivem. Důležitými doplňky potravy jsou sépiová kost nebo minerální kámen a písek pro dobré trávení.

Radost uděláte své andulce různými tyčinkami (ovocné, vitamínové, medové...).

          

Různé druhy zrní:

lesknice

kokoška pastuší tobolka

rdesno ptačí

oves - většinou neloupaný, který je vhodnější než loupaný, protože není zbaven důležitých vitamínů a práce s jeho loupáním je prospěšná pro zobák, který pak nepřerůstá a nedeformuje se.

proso - prosem rozumíme proso ve slupce. Je mnoho druhů prosa, lišící se barvou, velikostí a tvarem zrn : proso žluté, červené, zelené, bílé, senegalské proso v klasech, japonské, alžírské mohár, čumíza atd.

Andulky nejsou na druh prosa nijak náročné, dávají sice přednost drobným prosům ale vystačíme si s domácím prosem červeným, žlutým a zeleným.

Nejdůležitější je jakost prosa, které nesmí být mořené, staré ani zaprášené.

Tato semena v suchém stavu mají mít andulky stále k dispozici.

Z následující tabulky je zřejmé, že oves andulkám obsahem hlavních živin lesknici nahradí. Tato semena v suchém stavu mají mít andulky stále k dispozici. Kromě toho je však můžeme dávat také máčená nebo naklíčená, k čemuž je vhodný oves.

         

Protein %         Tuk %

 

PROSO           11 - 14,5%      3 - 4 %

 

LESKNICE       16 - 19%           5%

 

OVES             16%                 6%

                 

 

naklíčené zrní (např. ječmen, proso, pšenice) - jsou výborným krmivem zejména v zimě, kdy je nedostatek zeleného krmení a před chovnou sezónou, vzhledem k vitaminu E. Ptákům však předkládáme vždy ráno pouze denní dávku a zbytek večer odstraníme, neboť naklíčené i máčené zrní se snadno kazí.

slunečnice - Obsahuje vitamin B a E. Z minerálů to je K, P, Ca, Na, Mg, Fe a Zn. Měla by se podávat v malém množství, protože má vysoký obsah tuku.

Podává se také VAJEČNÁ SMĚS, která je nejlepším proteinovým krmivem, zejména před a při hnízdění.

- uvařené vejce

- mrkev ( Vše nastrouhat a smíchat do sypké směsi )

- strouhanka

- dále se může přidávat i rozdrcená skořápka, tvaroh a kopřivy

- bílkovinou složku také v sobě obsahuji piškoty.

       

Tip: U každé směsi, ať už koupené či namíchané, byste měli udělat zkouška klíčivosti protože jen klíčivá semena jsou bohatá na obsah živin

Správné skladování: zrní skladovat na vhodném suchém,tmavém a větraném míst a to v sáčcích z přírodního vlákna ( bavlna,papír ; ne sklenice ani sáčky )

Kolik zrní denně?: Pro jednu andulku ráno nasypte 2 čajové lžičky, v časné odpoledne a v předvečer odstraňte prázdné slupky od zrní,protože andulka by se k zrnkům vespod nedostala. No a pokud v nádobce zbylo jen málo zrnek, přidejte lžičku, aby andulky ráno nalezla potravu, neboť potřebuje trvalý přísun energie.

- Není správné dávat andulce málo zrní, abychom ji ochránili před tloušťkou. Tlustí jsou jen tehdy,když jsou špatně krmeni, mají málo pohybu anebo nejsou ničím zaměstnáni

- Vyhýbejte se stravě, z níž pták zbytečně tloustne jako například srdíčkům či tyčinkám ze zrní slepených cukrem nebo medem

                     

 

Voda na pití:

Andulka potřebuje samozřejmě denně čerstvou vodu. Voda z vodovodu je dobrá,nesmí ale být příliš studená. Pokud chcete dát andulce něco dobrého dejte jí nápoj pro ptáky ( dá se koupit normálně v obchodě) a nebo minerální vodu bez kysličníku uhličitého (viz etiketa).

Kopřiva

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář