Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co budeme potřebovat
Informace o chovu andulek získáte z literatury nebo konzultací se zkušeným chovatelem. Jako skvělá volba se ke získání informací nabízí i internet. Najdete tam veškeré dostupné informace. Přesto bych ale každému do začátku doporučil alespoň jednu knihu o chovu andulek. Najdete tam do začátku spoustu různých rad a informací. Sám jsem si z počátku zakoupil tři knížky a nelituji toho. Cena každá z nich nepřekročila ani 100,- Kč, což je velmi neobvyklé v dnešní době. Knihy jsou psány srozumitelným jazykem a jsou doplněny o spousty obrázků.
Před pořízením si andulky do vašeho domova je důležité vědět kam umístíte klec. Měla by být na vyvýšeném místě, aby měl papoušek vlnkovaný přehled co se kolem něj děje. Nad klecí by měl být volný prostor ve kterém se nebude nic dělat, andulka se od přírody bojí, když se nad ní něčím manipuluje. Není vhodné klec umísťovat do míst kde je průvan a taky do míst kde je příliš velký pohyb. Klec musí být umístěna na pevné a stabilní podložce. Andulky mají rády společnost, proto jim klec umístěte tam kde trávíte většinu svého času. Budou se těšit z vaší společnosti a rády vás budou pozorovat při jakékoliv činnosti. Klec musí mít své stálé místo, stane se andulčiným domovem, místem kde bude trávit většinu svého času. Bude to místo kde se má cítit bezpečně a kde nebude ničím rušena. Pokud máme vybrané vhodné místo, je načase vydat se do zverexu a koupit pro andulku klec a její příslušenství.
Klecí je na trhu nepřeberné množství, jsou jich desítky různých barev a tvarů. Papoušek vlnkovaný potřebuje minimálně takovou klec ve které si dokáže pohodlně protáhnout křídla. Jako nejmenší možné obydlí pro jednu andulku doporučují klec o rozměru 50x30x45cm, menší klec rozhodně nedoporučuji. Ovšem lepší bude andulce koupit trochu větší klec ať má dostatek prostoru na pohyb. Praktické je koupit si klec která má ve spodním dílu šuplík. Ten se bude hodit při čištění. Andulka stráví v kleci většinu života, proto věnujte jejímu výběru dostatečný čas a neunáhlete se při koupi. Klec se stane jejím domovem, bude tam spát, jíst, pečovat o peříčka a dělat všechny svoje další obvyklé činnosti, proto se nesnažte na kleci ušetřit.
Jakmile koupíte klec, bude potřeba jí vybavit i potřebným dalším zařízením. Vaši andulce bude jedno jak klec vypadá a spíš jí bude zajímat jak je vybavená. V ceně klece jsou obvykle jen 2-3 bidýlka a možná i houpačka. Pokud koupíte klec kde jsou bidýlka z plastu, doporučuji tyto nepoužívat, ale zakoupit si bidýlka dřevěná. Průměr bidýlka by měl být takový aby jej andulka zcela neobejmula svými prsty. Rovná bidýlka ovšem můžete nahradit kouskem větvičky z nejedovatého stromu. Papoušek vlnkovaný si pak může okusovat kůru z větvičky což ho bude nesmírně bavit.
Pítko na vodu patří do základní výbavy klece. Postačí běžně dostupné pítko z plastu. Raději si kupte pítko, které se dá umístit z venku na klec ať nemusíte otevírat klec při výměně vody a rušit tím andulky. Ideální je nádržka na vodu, která má ve spodní části úzkou štěrbinu ze které andulky píjí. Tento typ konstrukce má tu výhodu oproti klasickým otevřeným nádržkám, že nedochází k zašpinění vody.
Dávkovač zrní a krmítko na ovoce jsou dalším důležitým vybavením klece. Krmítko na ovoce je klasické plastové krmítko do klece. Dávkovače zrní jsou také z plastu a jsou principielně stejné jako nádržky na vodu, ale pozor dávkovač se může ucpat a andulka se tak nedostane k potravě a bude tak hladovět. Je tedy potřeba jej pravidelně kontrolovat. Další důležitou věcí co je třeba si uvědomit je fakt, že andulky nechávají vyzobané slupky přímo v krmítku, proto je potřeba jim krmítko pravidelně "profouknout" a zbavit jej prázdných slupek.
Koupelnička by měla být nezbytnou součástí každé klece. Papoušek vlnkovaný miluje vodu a koupání. Dopřejte jim proto možnost se pravidelně okoupat a pořiďte jim plastovou koupelničku, která se zavěšuje do vrátek od klece. Koupelničky jsou z průhledného plastu a tak budete moci pozorovat jak se vaše andulka koupe a co všechno při tom vyvádí. Ze své zkušenosti vám mohu říct, že je to zajímavá podívaná. Uvidíte že si andulka koupelničku velmi oblíbí a bude jí často navštěvovat.
Plastové držáky jsou výbornou pomůckou do klece. Je vhodné opatřit si alespoň dva tyto držáky. Jeden může sloužit pro zavěšení senegalského klasu a druhý třeba pro uchycení pampeliškového listu. Rozhodně je to šikovná věc za pár korun, která se vám bude hodit. Můžete do nich třeba uchytit i kousky ovoce.
Sépiovou kost bychom neměli taky opomenout, aby si andulka měla na čem brousit zobák. Sépiovou kost zavěste na stěnu klece a andulka už si jí sama najde až jí bude potřebovat.
Hračky jsou posledním doplňkem do klece. Jsou tam proto, ať se mají andulky při dlouhých chvílích čím bavit. Nejlepší hračkou je klasické zrcátko se zvonečkem. Andulky v něm vidí svůj obraz a domnívají se že vidí jinou andulku. U zrcátka dovede papoušek vlnkovaný denně strávit spoustu času. Bude do něj klovat a koukat se na svůj obraz. Andulky milují zrcátka a všechny lesklé předměty. Dále můžete pro svojí andulku koupit třeba přívěsek se zvonečkem. Andulky jsou zvědavé a rády okusují lesklé předměty. Andulkám se líbí jak zvoneček při zatřepání zvoní. Různých hraček najdete ve zverexem celou škálu, stačí si jen vybrat.
Zbývá nám už jen koupit potravu pro andulky. V každé zverexu mají na výběr několik směsí pro andulky. Osobně bych doporučil směs: lesknice, normální proso, senegalské proso, loupaný oves, niger, lněné semínko. Všude vám ochotně poradí, co je pro tu vaši andulku nejlepší. Dále nezapomeňte koupit i pytlík se senegalským klasem. K dostání je i čínský klas, ten mají andulky taky rády. Senegalský klas je velkou pochutinou pro všechny ptáky.
Zdraví andulce posílíte tím, že, jí koupíte i vitamíny které se kapou do vody. Jsou vhodným doplňkem stravy v zimním období. Pro papoušky se například vyrábí vitamínový přípravek Vitalini-quell. Předem si ale důkladně přečtěte jak se vitamíny dávkují a zkontrolujte si zda neprošla doba minimální spotřeby. Nikdy nedávejte andulkám lidské léky!
Pro čištění a dezinfikování klece a ptáků samotných si nechte ve zverexu doporučit vhodný spray. Vhodný je třeba Arpalit-neo. Předem se důkladně informujte způsobu a o možnosti jeho použití. Pečlivě si prostudujte návod a dodržujte jej. Důležitá je před každým použitím kontrola zda vyhovuje minimální doby trvanlivosti.
Tak to by bylo zatím všechno co budeme pro začátek potřebovat. Po příchodu domů klec a všechny plastové díly pečlivě umyjte a pak je osušte. Na dno klece nasypte písek, nebo jí vystelte papírem. Do krmítek nasypte zrní a do plastové úchytky dejte senegalský klas. Na stěnu zavěste sépiovou kost. Namontujte bidýlka, popř. větvičku a osaďte do klece hračky. Všechno pečlivě rozmístěte. Klec dejte na její místo.
Nyní je všechno připraveno
a můžete se další den pustit do shánění vašeho opeřeného miláčka. Příprava je velmi důležitá. Převoz opeřence domů bude pro něj velmi stresují a proto je lepší mít všechno nachystané. Není potřeba ho navíc stresovat v novém prostředí tím, že mu budeme rukou v kleci manipulovat.

Samec Samec

Cesta domů a jejích nový domov
Cesta domů představuje pro andulky velkou psychickou zátěž. Musí si zvykat na změnu prostředí a na fakt, že byla odtržena od svého hejna a bude muset si najít nové společníky. Pokud nemáme dřevěnou budku na přepravu ptáků, tak andulku přepravujeme v malé neprůhledné papírové krabičce s dýchacími otvory. Je potřeba myslet i na to jaké venku panují teplotní podmínky a zvolit vhodný způsob dopravy opeřence domů. Rozhodně nebude nejlepší nést andulku v papírové krabičce když je venku -20 stupňů. S krabičkou příliš nemanipulujeme a jdeme s ní co nejrychleji domů. Papoušek vlnkovaný je v neznámém prostředí a neví co se kolem něj děje. Ihned po příchodu domů ložíme krabičku otvorem ke dvířkům klece a počkáme až andulka sama vyleze. Rozhodně jí nikam nestrkejte násilím, ale dopřejte jí čas. Chvilku bude vystrašená a třeba se jí nebude hned chtít, ale nakonec z krabičky vyleze ven protože jí bude lákat vyjít na světlo.
Nechte andulku ať si v klidu prohlédne své nové obydlí. Kolem klece se pohybujte jen v nejnutnějších případech ať jí zbytečně neplašíte. Potřebuje čas na prohlednutí si nového okolí. Pozorujte jí z povzdálí. Můžete na ní potichu mluvit. Andulce to chvilku bude trvat než najde svůj klid. Prvním znakem toho že si andulka u vás zvykla je to že má zájem o potravu. Pokud začne zobat zrní, máte vyhráno. Ptáček přečkal převoz k vám domů bez úhony a zvyká si na nové prostředí. Brzo začne poskakovat po bidýlkách a přitom si bude potichoučku prozpěvovat.
Andulka si zvykne dřív, když na ní budete často mluvit. Pokaždé když k ní půjdete, tak opakujte její jméno a pískejte na ní. Pokud budete muset odejít, zapněte jí rádio. Nebude se cítit tak sama. Pokud máte páreček, tak si můžete být jistí že přechod do nového prostředí budou dvě andulky spolu vzájemně lépe snášet než samotný jedinec. Budou si vzájemně dodávat odvahu. Ruku dávejte do klece jen v nejnutnějších případech a pohybujte s ní velmi pomalu. Nesnažte se z počátku ptáčka v kleci pohladit, nebo dokonce snad chytit! Pokud začne pták zbrkle lítat po kleci, ruku raději ihned vytáhněte ven, protože andulky v takové chvíli prožívají obrovský strach. Z toho důvodu je dobré mít krmítka a pítko, které lze plnit z venku. Papoušek vlnkovaný si na vás a nové okolí zvykne za 2-3 týdny, čím mladší pták tím rychleji si zvykne.

Co budou jíst
Zrní je pro andulku nejdůležitější zdroj potravy. Nejčastěji je seženeme ve zverexu. Před koupí se informujte jak dlouho vám zrní doma vydrží. Nekupujte zbytečně moc velké zásoby zrní dopředu. Aby měly andulky dostatečný výběr, je dobré kupovat jim různé směsi. Andulky si pak sami vyberou co jim nejvíc chutná. Směsi se nejčastěji skládají z těchto složek: 30% lesknice, 25% normálního prosa, 20% senegalského prosa, 15% loupaného ovsa, 5% nigeru, 5% lněného semínka. Někdy se přidávají do zrní i vitamíny. Během dne jedna andulka sezobe asi polévkovou lžíci zrní.
Pochoutka pro všechny andulky je senegalský klas. Je dobré dopřát jim tuto pochoutku. Andulky velmi rády zobají zrníčka přímo z klasu. Denně stačí pro jednu andulku půlka většího, nebo jeden malý klas. Klasy jsou vhodné zejména pro hnízdící páry a nemocné jedince. Obsahují totiž mnoho energie. V obchodech je k dostání i klas dovezený z Číny. Proti senegalskému je čínský klas víc žlutý a má poněkud drobnější zrníčka.
Ovoce a zelenina je pro ptáky velmi důležitým zdrojem potravy. Podáváme jim pouze čerstvé a pečlivě umyté ovoce a zeleninu. Kousky ovoce a zeleniny musíme upravit tak, aby je mohly andulky sníst. Nelépe je nakrojit na kousky, popřípadě je nastrouhat. Vhodné je především jablko, mrkev, hrozny, hrášek, kukuřice, jahody, mandarinky, třešně, kiwi, banány, list salátu a maliny. Mladé ptáky je potřeba postupně navyknout na ovoce a zeleninu. Nebuďte proto z počátku zklamaní když jí nebudou chtít jíst. Někdy to trvá i pár měsíců než jí vůbec ochutnají. Buďte proto velmi trpěliví.
Trávy a listy tvoří důležité obohacení jídelníčku. Doporučuji andulkám pravidelně dopřávat list pampelišky, odkvetlé sedmikrásky, květy jetele a šťovík. Před tím něž je nabídnete andulce je pečlivě omyjte vodou a osušte. Nesbírejte rostliny z okolí cest, jsou plné škodlivin. Andulky ocení když jim dáte do klece větvičku s listím , které pak mohou ozobávat. Ale pouze z nejedovatých rostlin a stromů!
Co jim můžeme připravit. Hodláte-li se andulkám odvděčit, připravte jím jednu z následujících pochoutek. Smíchejte dohromady kousek uvařeného žloutku a nízkotučným tvarohem. Dodáte tak do jejich stravy spoustu bílkovin. Druhý recept je na naklíčené zrní. Zalijte trošku zrní teplou vodou a nechte jej tam celý den. Pak zrní omyjte a nechte na misce v teple naklíčit. Jakmile se objeví klíčky propláchněte zrní a nabídněte tuto pochoutku své andulce. Uvidíte, že bude spokojená.
Andulkám zásadně nedáváme: brambory, švestky, grapefruity, fazole, avokádo a citrón. Tyto druhy potravy andulkám přivodí těžké zdravotní problémy, proto se vyvarujme jejich podávání andulkám k jídlu. Pozor na cukr, sůl a jiné druhy koření. Nikdy jim nenabízejte houby, čokoládu, mléčné výrobky, sýry, tuky, alkoholické nápoje a kávu. Shnilé, nebo zkažené zrní, ovoce, zeleninu. Pozor na příliš studené jídlo z lednice.
Lidské jídlo není pro andulky svým složení vhodné. Těžko ale asi zabráníte, aby si váš miláček neochutnal něco z vašeho talíře když právě jíte. Pozor na horké jídla! Ptáček by se mohl popálit. Andulky žijící v hejnech jsou zvyklé dělat to co dělají ostatní členové hejna. Pokud žijete s andulkou považuje vás za člena svého hejna a tak když jíte vy, tak chce jíst i ona a co jíte vy to chce taky jíst. Proto jí na stůl raději připravte něco co se pro ní bude víc hodit. Třeba kousky ovoce. Papoušek vlnkovaný si pak může pochutnat na nich a vašeho jídla si nebude všímat.
Čerstvá voda se musí podávat andulkám pravidelně každý den. Můžeme do ní navíc přidat rozpustné vitamíny. Pokaždé si prověřte zda nedáváte andulkám do pítka příliš studenou vodu. Pokud voda z vašeho vodovodu není vyhovující, raději dejte andulkám balenou vodu bez CO2. Pítko při výměně vody pečlivě opláchněte. Jednou měsíčně použijte při umytí pítka bezpečný dezinfekční prostředek. Někteří chovatelé tvrdí, že andulky nepotřebují vodu, ale to není pravda!!! Proto nedejte na žádné podobné tvrzení. Neumožnit andulkám pít vodu je trápení zvířat!!!

Hejno

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dokrmena

(Matej, 31. 3. 2013 13:29)

pokud si privedu domu andulku od chovatele, kterej ji rucne dokrmoval a je uplne krotka, ze se me neboji, mam taky cekat 2-3 tydny nez si zvykne a po dobu techto tydnu na ni vubec nesahat?
Dekuji za odpoved.